تعریف رهبری: اگر خواهان موفقیت در هر کاری هستید باید بتوانید مهارت رهبری خود را در آن افزایش دهید. از طرفی تعریف رهبری به روشی که برای همه رضایت ‌بخش باشد سخت، مبهم و دشوار است. تا به امروز تعاریف بسیاری را مطالعه نمودم و تعاریفی که بتواند واژه ” رهبری ” را دقیق در ذهن مخاطبان تداعی نماید را نیافتم.  از طرفی بیشتر مردم بر این باورند که وقتی واژه ” رهبری ” را می شنوند، حس می کنند که درک واضح و شفافی از آن را می‌دانند. اغلب از مردم بخواهید این واژه را تعریف نمایند به شخص خاصی ان را نسبت می دهند.

برخی رهبری را هنر نفوذ و تغییر دیگران نام نهاده‌اند. مسلماً انسان هایی هستند که رهبری در خونشان جاری است و مایلند در موقعیت های مختلف با قدرت و اقتدار حرکت کنند، با این حال بسیاری از بزرگ‌ترین رهبران جهان، استعداد نسبتاً کمی برای رهبری از خود نشان داده اند، و هنر رهبری را از طریق مطالعه، کارآموزی و تمرین فرا گرفته اند.

تعریف رهبری ، رهبری چیست ؟

تعاریف گوناگونی برای پاسخ به پرسش بنیادین ” رهبری چیست ؟ ” ارائه‌ شده است. مثالا باس (Bass) درباره رهبری می‌گوید:‌ « رهبری را باید با تأکید بر روش‌ها و کار گروهی تعریف کرد و رهبر در مرکز فعالیت‌ها و تغییرات گروه قرار دارد و خود نمایانگر گروه است ». برای راحتی شما سروران گرامی برخی از تعاریف رهبری در زیر گردآوری شده است که توجه شما را به آن جلب می نماییم.

عکس رهبری چیست

تعریف رهبری از زبان آقای الفیا

رهبری یعنی هنر نفوذ بر زیردستان به نحوی که آن‌ها به‌صورت داوطلبانه و از روی رغبت فعالیت‌های از پیش تعیین‌شده‌ای را در چارچوب اهداف معینی انجام دهند.

تعریف رهبری زیر از زبان آقای الفبا است

رهبری یعنی الهام‌بخش بودن برای دیگران، یعنی مشوق و قدرت دهنده دیگران در اصول فکری چالشی و داشتن تفکر سازمانی و تزریق این تفکر به دیگر اعضا تیم بر اساس سیستمی کارآمد و فرآیندی الهام‌بخش.

 

تصورات نادرست راجع به رهبری

برخی تصور می کنند که رهبری یک سمت تشریفاتی است یا برخی تصور می کنند که رهبری فقط مربوط به شرکت های بزرگ یا رهبری سیاسی جوامع  و یا مربوط به افراد خاصی می باشد. درست است که رهبران سیاسی و یا رهبران شرکت های بزرگ در بالاترین سطح در حال رهبری هستند. اما شما نیز باید رهبری را یاد بگیرید تا بتوانید در سطح خانواده ، دوستان و یا موقعیت های انفرادی خود، خود را یز رهبری نمایید.

بلکه درست متوجه شدید، شما باید ابتدا رهبر خود باشید و بتوانید برای رسیدن به موفقیت خود را رهبری نمایید. هر وقت توانستید خود را با ایده های خودتان همراه کنید، شما رهبر موفقی خواهید بود.

شخصی 50 ساله از من می پرسید، رهبری در این سن به چه درد او می خورد ؟

از او پرسیدم اگر بزرگ فامیل شما اتفاقی برایش بیوفتد چه می شود؟

فرمود: فامیل احتمالا از هم جدا می شوند.

جوابم به او این گونه بود که رهبری را یاد بگیر تا بتوانی بزرگی کنی.

فراموش نکنید که سطح های رهبری متفاوت هستند و مسلما هر فردی که تعداد بیشتری از افراد را هدایت می کند در سطح بالاتری از رهبری قرار دارد.

بنابراین رهبری برای همه است و همه ما باید رهبری را بیاموزیم.

 

چرا باید مهارت رهبری را بیاموزیم ؟

تا حالا از خود پرسیده اید که چگونه می توانید فرد موثرتری باشید؟!

چگونه می خواهید بر روی دیگران اثر بگذارید؟

اگر خواهان موفقیت هستید باید یاد بگیرید با دیگران تعامل داشته باشید. مهارت های رهبری به شما می آموزد که چگونه بر روی دیگران اثر بگذارید. رهبران افراد محدود جامعه هستند که قابلیت های بالایی برای کسب اهداف ارزشمند، الهام بخش و هدایت دیگران را دارا هستند و می توانند دیگران را با خود همراه سازند و البته در این مسیر به موفقیت پیروان خود نیز کمک شایانی نمایند.

رهبری به روایت تصویر

رهبری مهاجرت پرندگان

جان سی ماکسول از صاحب نظران حوزه رهبری در کتاب خود «21 قانون کلیدی رهبری» بیان می کند تسلط بر مهارت های فنی می تواند باعث موفقیت محدود شما شود، ولی آنچه دامنه موفقیت شما را گسترده می کند و سبب اثرگذاری فوق العاده شما می شود، مهارت های رهبری است.

بالا بردن قابلیت های رهبری شما نتایج فوق العاده ای برای شما دارد:

  • اعتبار شما در موقعیت های مختلف برای مثال در خانواده و فامیل، در محیط کار، در محیط دوستان و درجامعه بالا می رود.
  • درآمد شما و موقعیت شغلی شما ارتقا قابل توجهی خواهد داشت.
  • اثرگذاری شما در زندگی شخصی، در خانواده، در کار خود و در جامعه افزایش می یابد.
  • دیگران شما را دوست خواهند داشت و همواره دوست دارند که در کنار شما باشند.
  • شما یک فرد عامل و صاحب سبک و تفکر خواهید بود و الهام بخش بسیاری از افراد دیگر در خانواده و محیط کار و دوستان و جامعه خواهید بود.
  • و از همه مهم تر اینکه بدلیل زندگی کردن قابلیت ها و استعدادهای ویژه تان و اثرگذاری خوبی که بر دیگران دارید از خودتان و زندگی خودتان رضایت خواهید داشت.

نقش رهبری چیست ؟

رهبری در یک سازمان ، نقشی است که وظیفه آن عبارت است از:

  1. تعیین چشم‌انداز سازمان
  2. به اشتراک گذاشتن آن به نحوی که افراد مشتاقانه برای رسیدن به آن مشارکت کنند
  3. فراهم کردن اطلاعات، دانش و متدهای مورد نیاز برای دسترسی به آن
  4. ایجاد تعادل بین منافع متعارض ذینفعان سازمان

یا توجه به تعریف رهبری نقش رهبری به زبان ساده عبارت است از تاثیرگذاشتن روی دیگران، نفوذ در دل آنها و همراه ساختن آن ها در امورات مختلف می باشد. بنابراین زمانی که دیگران به دلخواه خود و نه از روی اجبار، از شما پیروی می کنند و با شما همراه می شوند، شما در حال رهبری کردن هستید.